Što je životno partnerstvo?
Životno partnerstvo predstavlja pravni okvir koji omogućuje istospolnim parovima uživanje prava i obveza koje proizlaze iz zajedničkog života. Zakon o životnom partnerstvu istospolnih osoba donesen je 2014. godine u Republici Hrvatskoj i jedan je od ključnih koraka prema jednakopravnosti LGBTIQ+ zajednice.
Prema članku 37. stavka 4. Zakona o životnom partnerstvu, životni partneri imaju u svim upravnim postupcima jednaka prava i obveze kao i bračni drugovi. Ova odredba osigurava da životni partneri mogu ostvarivati razna prava koja su ključna za svakodnevni život, poput nasljeđivanja, zdravstvenog osiguranja, odlučivanja u hitnim medicinskim situacijama i mnogih drugih – uključujući i ona vezana za obiteljski život, poput pristupa sustavu udomiteljstva ili posvojenja..
Životno partnerstvo omogućuje zaštitu obitelji, sigurnost u vezi i jasno definiranje prava i obveza među partnerima. Ova pravna forma također šalje snažnu poruku o jednakosti i prihvaćanju u našem društvu.
Najčešća pitanja o životnom partnerstvu
Tko može sklopiti životno partnerstvo?
Životno partnerstvo mogu sklopiti punoljetne osobe istog spola koje nisu već u životnom partnerstvu, braku ili drugoj zakonski priznatoj zajednici.
Kako se sklapa životno partnerstvo?
Sklapanje životnog partnerstva odvija se pred matičarom. Partneri trebaju dostaviti potrebnu dokumentaciju, poput osobnih iskaznica i dokaza da nisu već u drugoj zajednici. Datum, mjesto ceremonije i ostali detalji dogovaraju se unaprijed s matičarem.
Koja prava imaju životni partneri?
Životni partneri uživaju jednaka prava kao i bračni drugovi u svim pravnim, administrativnim i socijalnim postupcima. To uključuje pravo na nasljeđivanje, porezne olakšice, pravo na obiteljske mirovine, zdravstvenu skrb i drugo.
Što je neformalno životno partnerstvo?
Neformalno životno partnerstvo je zajednica dvoje ljudi istog spola koji žive zajedno u trajanju od najmanje tri godine, a nisu službeno registrirali svoju zajednicu. Prava neformalnih životnih partnera gotovo su identična kao i u formalnom životnom partnerstvu.
Kako se ostvaruje partnerska skrb ako životni partneri imaju dijete?
Ako vaše dijete ima zakonski priznato samo jednog roditelja, primjerice jednu osobu koja je navedena kao majka u rodnom listu, možete od općinskog suda (nadležnog prema mjestu prebivališta djeteta) zatražiti da drugu majku (partnericu) imenuje partnericom-skrbnicom. Sud će u tom postupku zatražiti i mišljenje nadležnog centra za socijalnu skrb prije donošenja konačne odluke.
Imenovanjem partnerice-skrbnice osigurava se trajna roditeljska skrb, zajedno sa svim pravima i obvezama koje iz nje proizlaze. Ovaj status se upisuje u rodni list djeteta kao bilješka. U praksi, prava i obveze partnerice-skrbnice gotovo su identična pravima roditelja ili posvojitelja, s izuzetkom da partnerica-skrbnica nije upisana kao majka u rodni list djeteta. Zbog toga se zakonsko srodstvo ne uspostavlja, što može imati utjecaj na određene aspekte, poput nasljeđivanja od strane članova obitelji partnerice-skrbnice. Prema zakonu, između partnerice-skrbnice i djeteta postoje “trajna prava i obveze koja po zakonu postoje između roditelja i djece i njihovih potomaka.”
Ako primjerice dijete ima zakonski priznatog oca (upisanog u rodni list djeteta), status partnerice je jednak statusu “maćehe”. U tom slučaju, partnerica može sudjelovati u roditeljskoj skrbi zajedno s oba roditelja ili, u određenim situacijama, umjesto oca. Ta skrb može biti trajna ili privremena, ovisno o okolnostima.
Roditeljska skrb, uključujući dogovore o specifičnim pravima i obvezama (poput čuvanja djeteta, odlazaka na roditeljske sastanke i slično), može se dogovoriti kroz obiteljsku medijaciju. Medijacija može biti organizirana putem sustava socijalne skrbi ili privatno, uz prisutnost treće osobe. Postignuti dogovor može biti usmeni ili pismeni, a pismeni se može ovjeriti kod javnog bilježnika.
U slučajevima kada se trajna roditeljska skrb povjerava vašoj partnerici umjesto ocu, zbog njegove spriječenosti, odsutnosti ili nebrige, konačnu odluku donosi sud.
Što ako se životni partneri odluče razdvojiti?
Razvrgnuće životnog partnerstva provodi se pred sudom, slično razvodu braka. Sud razmatra sve aspekte zajedničke imovine, skrb o djeci (ako ih ima) i druge relevantne okolnosti.
Mogu li životno partnerstvo sklopiti i strani državljani/ke?
Sklapanje životnog partnerstva u Hrvatskoj moguće je i ako jedna ili obje osobe nisu hrvatski državljani. Postupci i prava ovise o specifičnim okolnostima, ali evo glavnih informacija:
- Ako jedna osoba nije državljanin Republike Hrvatske
Strani državljani mogu sklopiti životno partnerstvo u Hrvatskoj uz predočenje potrebne dokumentacije. To uključuje:- Važeću putovnicu ili osobnu iskaznicu.
- Potvrdu o slobodnom bračnom stanju (iz matične zemlje), koja mora biti prevedena na hrvatski jezik i, ako je potrebno, ovjerena apostille pečatom.
Nakon sklapanja životnog partnerstva, strani partner može zatražiti privremeni boravak radi spajanja obitelji, što omogućuje zajednički život u Hrvatskoj.
- Ako je jedan partner hrvatski državljanin rođen u inozemstvu
Hrvatski državljani rođeni u inozemstvu mogu sklopiti životno partnerstvo u Hrvatskoj sa svojim partnerima iz druge zemlje. Važno je prethodno provjeriti sve dokumente i pravovremeno ih prevesti i ovjeriti. Nakon sklapanja životnog partnerstva, strani partner može podnijeti zahtjev za boravište u Hrvatskoj. - Ako par već ima registrirano partnerstvo ili brak u inozemstvu
Ako ste životno partnerstvo, registrirano partnerstvo ili brak već sklopili u drugoj državi, vaš status može biti priznat u Hrvatskoj prema Zakonu o životnom partnerstvu.- Hrvatski državljani koji sklope brak u inozemstvu: Brak između osoba istog spola registrira se u Hrvatskoj kao životno partnerstvo. Za to je potrebno podnijeti zahtjev za priznavanje inozemnog dokumenta u matičnom uredu, uz prijevod i ovjeru.
- Strani državljani koji sklope partnerstvo u inozemstvu: Također mogu zatražiti priznavanje svog statusa u Hrvatskoj, ovisno o dostavljenim dokumentima.
- Što ako obje osobe nisu hrvatski državljani?
Ako obje osobe nisu hrvatski državljani, i dalje mogu sklopiti životno partnerstvo u Hrvatskoj. Potrebno je:- Dostaviti putovnice ili osobne iskaznice obje osobe.
- Priložiti potvrde o slobodnom bračnom stanju iz matičnih zemalja, prevedene na hrvatski jezik i ovjerene apostille pečatom (ako je primjenjivo).
Važno je napomenuti da priznanje statusa životnog partnerstva u njihovim matičnim zemljama ovisi o zakonima tih država. Prije sklapanja životnog partnerstva preporučuje se konzultacija s nadležnim matičnim uredom u Hrvatskoj kako bi se osigurala pravodobna priprema svih potrebnih dokumenata.
Ovisno o specifičnoj situaciji, preporučuje se savjetovanje s matičnim uredom ili pravnim stručnjakom kako biste osigurali da svi potrebni dokumenti budu ispravno pripremljeni i predani.
.